Ráno
Ten den byl už od rána podivně napjatý. Vykopala jsem se z postele brzy, abych si šla zaběhat, ale pamatuji si, jak to prostě nešlo. Vzduch byl nabitý a tělo odmítalo plýtvat energií na rychlejší pohyb, domů jsem pomalu došla. Přisuzovala jsem to vypjaté situaci v práci, kde se schylovalo k důkladné výměně názorů mezi dánským profesorem Erikem Horsdalem a norskými šéfy, po tom co z Dánska dorazila první série nevybíravých emailů kritizujících lokální management projektu.
Dopoledne
V laboratoři jsme s Danielem (experimentálním wizardem z Argentiny) spouštěli experiment a začínalo to vypadat na to, že z toho nic kloudného nebude, že se žádné závratné objevy konat nebudou. Erik byl na kobereček povolán od 10:00, předtím se u nás v laborce stavil a odcházel jak na porážku a se smutnýma očima říkal, že potřebuje právníka. Pak jsem se rozbrečela.
Do oběda jsme se snažili lovit signál a byli zvědaví, co se odehraje na rozhovoru vedení. Z rozhovoru norská strana vyšla uspokojená, že se nejasnosti vyříkaly a šéfové vesele vyjeli na dovolenou. Zatímco v dánské hlavě byl zažehnut samonasrávací proces, jehož první exploze přišla v říjnu a další erupce se s jistou pravidelností opakují dodnes.
Odpoledne
Z práce jsem šla s Pavlou a Ríšou (Kájova sestra s manželem) na procházku centrem Bergenu, abychom nakoupili poslední suvenýry na cestu domů. Při nakupování uzené velryby na rybím trhu nám volala Ríšova maminka z Havířova, jestli jsme v pořádku, že něco bouchlo v Oslu.
Večer
Se díváme na internet a dozvídáme se první informace o teroristickém útoku na sídlo vlády a o střelbě na ostrově Utøya. Ochromuje nás to bezprostředně, protože se to děje necelých 500 km od nás, v zemi která je zasvěcena míru, rovnosti a multikulturní otevřenosti. První zprávy o útoku přinášejí hypotézy o islamistickém pozadí akce, všichni tady tomu věříme - my, naši norští domácí a jak se následující dny dozvídám, tak tomu věřil i Abdul, pákistánský kolega.
Sobota
V pět ráno odvážím Pavlu a Ríšu na letiště, letí zpět do Prahy. Znovu ulehám a celá zmátožená se z postele vyhrabu v jedenáct. Nechce se mi vstávat, bojím se podívat se do novin. Nicméně na odpoledne mám pozvanou návštěvu kolegů z práce- Erika s Åse, Daniela s Vivianou a malým Gabim a Abdula. Musím uklidit a napéct dort. Otevírám notebook a začínám se blokovat jakkékoliv činnosti a v hlavě se oběvuje pološedé tmavé temno při čtení bilancí včerejších útoků. Oběti byli převážně dospívající z tábora mladých sociálních demokratů. 69 lidí zemřelo na ostově Utøya, 8 lidí při pumovém útoku v Oslu, a to vše vinou bloňďatého modrookého Nora Aderse Breivika.
Odpolední návštěva přinesla obrovskou úlevu. Najednou jsem si měla s kým o té události promluvit a nebyla na ni úplně sama uprostřed bytu s notebookem chrlícím nové a nové podrobnosti.
Pracovní nesrovnalosti jsou v porovnání s tímto neštěstím naprosto malicherné.
Pondělí
Na ústavu v kantýně ve 12:00 držíme minutu ticha. Všichni jsou jak polití studenou sprchou a není nám moc do řeči. V Norsku skoro každý znal někoho, kdo na Utøyu jezdil . Je to rána do neuvěřitelně citlivého místa. Večer se schází v centru Bergenu 40tisícová demonstrace proti násilí. Květinářství mají vyprodáno. Centrem Osla se přes hromady květin nedá projet.
Modrý kámen v centru Bergenu, něco jako Kůň na Václaváku |
Úterý
Se sedmi kolegy odlétáme na konferenci do Belfastu. Cítím, jak potřebuji odjet ze šokovaného Norska, od vyhrocujících se vztahů na pracovišti, od nezdařeného experimentu...
Vedle atomárních inetrakcí je dalším hlavním konverzačním tématem budoucnost multikulturní Evropy, jak moc se můžeme otevírat přistěhovalcům, jak čelit teroristickému násilí.
Ingjald, Abdul, já (norští multikulturní vědečtí reprezentanti) |